Podzimní vzpomínání 2023

Díky podpoře statuárního města Frýdku-Místku a spolupráci s našim kolektivním členem Městskou knihovnou, byla i druhá část roku věnována řadě přednášek pro Spolek i širokou veřejnost. Úspěšně pokračoval inspirativní cyklus V.Strakošové Umění napříč kontinety (Oceánie, Afrika a Mezoamerika), přednáška o Fr. Tichém nebo V.Kandinském. Lahůdkou byla přednáška M.Zagory Komika ve středověku, která se protáhla na dvě hodiny.

Na Beskydském Montmartru ve Faunaparku jsme propagovali úspěšně Spolek výstavkou z prací našich členů pod názvem Poznáte je. Ohlas byl takový, že jsme získali do Spolku nové členy.

Po kovidové pauze jsme připravili zase zájezd do Vídně ve spolupráci s KPVU v Českém Těšíně na náklady členů. Prošli jsme centrem města kolem Petrskirche, Graben, navštívili výstavu „čistá malba“ amerického umělce Roberta Motherwella v BankAustria , výstavy v Leopoldmuzeu a hlavně výstavy v Albertině. Pozoruhodná byla výstava kreseb a grafiky od Michelangela po Klimta, doplněná také ukázkami sochařských prací, např. Pietou z chrámu Sv.Petra v Římě. Z dalších výstav zaujaly zářivé grafiti Katharien Grosse, které bychom si dovedli představit v podchodech ve Frýdku-Místku.

Tradiční toulání po Valašsku začalo v nově rekontruované knihovně v Rožnově, návštěvou galerie Crears s výstavou V.Štenclové, prohlídkou expozice ze života sourozenců Jaroňkových ve Valašském muzeu v přírodě a návštěvou galerie IC Zvoničky na Soláni s výstavou našeho čestného člena Zdeňka Hudečka k pětaosmdesátinám. Na Zvoničce jsem se rozloučili s naším dlouholetým dopravcem Václavem Turčínem, který letos ukončí provoz firmy.

Tradiční 48. Vánoční večer umění byl vzpomínkou na akce během roku a posloužil i k otevření spolkové výstavy Setkání 55, která znovu připomněla , že náš Spolek ve Frýdku-Místku, díky dlouholeté podpoře statutárního města Frýdku –Místku a spolupráce s kolektivními členy, patří mezi nejdéle fungující Spolky ve městě. Bohatý program s tombolou nám zabránil v dokumentaci, takže až při skončení si vytrvalci v klidu prohlédli výstavu a strávili v bouřlivé diskuzi.

 


Jarní vzpomínky 2023

Jarní období bylo ve znamení přednášek. Dominovaly akce Dr. Strakošové z cyklu „Cestami starověkých kultur“, které měly mimořádnou odezvu.

Zaujala také prezentace poezie a ilustrátorů valašského básníka Nezdařila, která byla působivá a pro náš region objevná.

V rámci výstavy Ludmily Vaškové proběhla prezentace knihy a ilustrací v podání Mgr. Jany Tiché.

Z dalších přednášek to byl Pablo Picasso v režii Mgr. Pelikánové a také její prezentace díla Eduarda Ovčáčka, také bylo zajímavé setkání se Středověkými bestiáři v režii Mgr. Zágory.

Zlatým hřebem byl zájezd do Zlína na výstavu Josefa Lady a poté návštěva výstav ve Valašském Meziříčí. Potěšením bylo, že se s námi spojili přátelé s KPVU Český Těšín.

Z dařilé bylo také putování na Zvoničku na Soláni s výstavou Jan Saudek 88, doplněnou návštěvou u Hofmanů a výstavou soch v rožnovském parku.

Ze společných návštěv výstav to byly akce v Muzeu Beskyd, přehlídka tvorby malíře Karla Lepíka, našeho čestného člena, a mimořádná výstava v březnu Renesanční člověk Ferdiš Duša.

Z vlastních výstav to byla výstava čestných členů PKPVU v Galerii Goodwill pod názvem Poznáte je? v rámci valné hromady v květnu, kde také proběhly volby výboru na další období.

N aše výstava 55 let PSPVU ve Frýdku-Místku proběhla v Místecké knihovně v dubnu a květnu.

Pod záštitou spolku proběhla pietní výstava Jaroslava Homolky v Palkovicích v nových prostorách obecního úřadu, která měla v obci skvělý ohlas.

Většina akcí probíhala díky podpoře statutárního města Frýdku-Místku.

Ve spolupráci s Galerií Domov probíhaly v minigalerii Cukrárna po Lysou ve Frýdlantu výstavy našich přátel a členů Spolku – Lenky Kovalové, Ludmily Vaškové, Pavla Strnadla a Jany Hradilové.