
OHLÉDNUTÍ ZA SPOLKOVÝM ROKEM PSPVU ve Frýdku-Místku
Rok se blíží ke konci a tak máme možnost se ohlédnout za akcemi, které jsme společně prožili. Poděkování patří našim lektorů a organizátorům a hlavně statutárnímu městu Frýdek-Místek, které sponzorováním našich aktivit umožňuje desítkám zájemců o umění, nejen členům Spolku, navštěvovat naše akce.
Jádrem programu jsou setkání na odborných přednáškách o umění.
PhDr. Věra Strakošová se ujala i letos nelehké role, aby nás pomocí obrazového materiálu provedla starými dějinami. Dva rozsáhlé cykly šesti přednášek proběhly jako i další přednášky v Modrém salonku Městské knihovny v Místku pod názvem Starověké kultury v Evropě na jaře a na podzim pokračoval cyklus Od starověku ke středověku.
Přednášky ze středověkých dějin nám tradičně zprostředkoval Mgr. M. Zágora. Zaujal výklad středověkého života na hodinkách vévody z Berry, ale zcela se naplnil Modrý salonek na přednášce Významné ženy středověku.
Zaneprázdněný Mgr. M.Mikolášek nás potěšil letos přednáškou o italském bohémovi Amade Modiglianim a příslibem nového cyklu přednášek o současném umění. Jako obvykle nás zaujala Mgr. G.Pelikánová citlivým výkladem o osobnostech jako byli slezský malíř Valentin Držkovic nebo Josef Čapek.
Nezapomínáme i na regionální dějiny. Ty nám přiblížili ing. M.Lysek návštěvou dřevěných kostelíků a Mgr. J.Polášek vzpomínkou na židovské obyvatele našeho města v aktuálních souvislostech se situací v Izraeli.
V propagaci našich umělců jsme se zaměřili na dílo ak. mal. Antonína Kroči. Setkání proběhlo na výstavách Svět podle Antonína Kroči v Galerii Goodwill na Valné hromadě, na další výstavce ve spolupráci s Migalerií ve Frýdlantě a při prezentaci jeho díla na Beskydském Montmartru ve Faunaparku. Závěr byl v Galerii Goodwill při předání čestného členství Spolku a křtu autorova portfolia za přítomnosti místostarostky Hukvald paní Ing. Hrčkové.
Skvělý byl jarní zájezd na Osoblažsko připravený E. Landsbergrovou a I.Páleníkovou. Navštívené zámky díky posledním úpravám přímo rozkvetly do krásy, hlavně Slezské Rudoltice, které dostaly francouzský šmrnc, neotřelé výklady průvodců nás nadchly stejně jako nové expozice nebo nenápadný židovský hřbitov v Osoblaze.
Dlouho opomíjené Jablunkovsko se na nám na podzim objevilo celé kráse. Nájezd na Šance v Mostech jsme vzhledem k opravě silnice udělali ze Slovenska, což bylo osvěžující. Překvapily nás nové vstupní prostory Šancí, nová expozice Muzea Trojmezí v Jablunkově a také nová minigalerie sochaře Petra Borečka. Skvělý průvodce pan Macura dal všemu svým výkladem šťávu.
Z řady společných akcí a besed na výstavách vybíráme alespoň některé významné: Patronát jsme převzali nad výstavou L.Pešatové a B. Liberdy ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě. Podobně nad výstavou a besedu s J. Sibinským ve Frýdlantu, a následném setkání s P.Strnadlem a A. Mosio také v Kulturním centru, skvělou výstavu P. Bednáře v Muzeu Beskyd, na závěr roku výstavu P. Strnadla v Památníku J.Kaluse, kde jsme mu předli čestné členství Spolku. Poslední výstavka v Galerii Goodwill nazvaná Grafika Bronislava Liberdy, ozdobí spolkový 50. Vánoční večer s uměním, kde se rozloučíme s rokem 2024.
Podzimní vzpomínání 2023
Díky podpoře statuárního města Frýdku-Místku a spolupráci s našim kolektivním členem Městskou knihovnou, byla i druhá část roku věnována řadě přednášek pro Spolek i širokou veřejnost. Úspěšně pokračoval inspirativní cyklus V.Strakošové Umění napříč kontinety (Oceánie, Afrika a Mezoamerika), přednáška o Fr. Tichém nebo V.Kandinském. Lahůdkou byla přednáška M.Zagory Komika ve středověku, která se protáhla na dvě hodiny.
Na Beskydském Montmartru ve Faunaparku jsme propagovali úspěšně Spolek výstavkou z prací našich členů pod názvem Poznáte je. Ohlas byl takový, že jsme získali do Spolku nové členy.
Po kovidové pauze jsme připravili zase zájezd do Vídně ve spolupráci s KPVU v Českém Těšíně na náklady členů. Prošli jsme centrem města kolem Petrskirche, Graben, navštívili výstavu „čistá malba“ amerického umělce Roberta Motherwella v BankAustria , výstavy v Leopoldmuzeu a hlavně výstavy v Albertině. Pozoruhodná byla výstava kreseb a grafiky od Michelangela po Klimta, doplněná také ukázkami sochařských prací, např. Pietou z chrámu Sv.Petra v Římě. Z dalších výstav zaujaly zářivé grafiti Katharien Grosse, které bychom si dovedli představit v podchodech ve Frýdku-Místku.
Tradiční toulání po Valašsku začalo v nově rekontruované knihovně v Rožnově, návštěvou galerie Crears s výstavou V.Štenclové, prohlídkou expozice ze života sourozenců Jaroňkových ve Valašském muzeu v přírodě a návštěvou galerie IC Zvoničky na Soláni s výstavou našeho čestného člena Zdeňka Hudečka k pětaosmdesátinám. Na Zvoničce jsem se rozloučili s naším dlouholetým dopravcem Václavem Turčínem, který letos ukončí provoz firmy.
Tradiční 48. Vánoční večer umění byl vzpomínkou na akce během roku a posloužil i k otevření spolkové výstavy Setkání 55, která znovu připomněla , že náš Spolek ve Frýdku-Místku, díky dlouholeté podpoře statutárního města Frýdku –Místku a spolupráce s kolektivními členy, patří mezi nejdéle fungující Spolky ve městě. Bohatý program s tombolou nám zabránil v dokumentaci, takže až při skončení si vytrvalci v klidu prohlédli výstavu a strávili v bouřlivé diskuzi.
Jarní vzpomínky 2023
Jarní období bylo ve znamení přednášek. Dominovaly akce Dr. Strakošové z cyklu „Cestami starověkých kultur“, které měly mimořádnou odezvu.
Zaujala také prezentace poezie a ilustrátorů valašského básníka Nezdařila, která byla působivá a pro náš region objevná.
V rámci výstavy Ludmily Vaškové proběhla prezentace knihy a ilustrací v podání Mgr. Jany Tiché.
Z dalších přednášek to byl Pablo Picasso v režii Mgr. Pelikánové a také její prezentace díla Eduarda Ovčáčka, také bylo zajímavé setkání se Středověkými bestiáři v režii Mgr. Zágory.
Zlatým hřebem byl zájezd do Zlína na výstavu Josefa Lady a poté návštěva výstav ve Valašském Meziříčí. Potěšením bylo, že se s námi spojili přátelé s KPVU Český Těšín.
Z dařilé bylo také putování na Zvoničku na Soláni s výstavou Jan Saudek 88, doplněnou návštěvou u Hofmanů a výstavou soch v rožnovském parku.
Ze společných návštěv výstav to byly akce v Muzeu Beskyd, přehlídka tvorby malíře Karla Lepíka, našeho čestného člena, a mimořádná výstava v březnu Renesanční člověk Ferdiš Duša.
Z vlastních výstav to byla výstava čestných členů PKPVU v Galerii Goodwill pod názvem Poznáte je? v rámci valné hromady v květnu, kde také proběhly volby výboru na další období.
N aše výstava 55 let PSPVU ve Frýdku-Místku proběhla v Místecké knihovně v dubnu a květnu.
Pod záštitou spolku proběhla pietní výstava Jaroslava Homolky v Palkovicích v nových prostorách obecního úřadu, která měla v obci skvělý ohlas.
Většina akcí probíhala díky podpoře statutárního města Frýdku-Místku.
Ve spolupráci s Galerií Domov probíhaly v minigalerii Cukrárna po Lysou ve Frýdlantu výstavy našich přátel a členů Spolku – Lenky Kovalové, Ludmily Vaškové, Pavla Strnadla a Jany Hradilové.