Z akcí


Pobeskyský spolek přátel výtvarného umění hodnotil na závěr rok 2016

Konec roku si “klubáci“ , jak si tradičně říkáme i po změně názvu spolku, tradičně připomenuli na 47. Vánočním večeru v nově vybaveném přednáškovém sále VOŠ GOODWIL Jádrem večera bylo kromě přátelského setkání a popovídání vzpomínka na čestného člena spolku, ostravského malíře Karla Říhovského. Pro spolek vytvořil řadu grafických listů (výroční prémie, portfolia) a rádi jsme k němu chodili i do ateliéru. Besedu na výstavě, která probíhá již od října, obohatila návštěva syna Adama Říhovského, od kterého jsme se dozvěděli řadu nových postřehů z autorova života. Odchod umělce z ostravské výtvarné scény je pro umění velkou škodou.

Další část večera byla věnována vzpomínání na hlavní akci spolku, čtyřdenní autobusový zájezd po památkách jižních Čech s centrem v Českém Krumlově. Fotografický souboru s poznámkami Luboše Červenky připomenul krásné zážitky z návštěvy Českého Krumlova, Telče, Třeboně, ale i menších lokalit jako Zlatá Koruna, Vyšší Brod, Holašovice , Kájov a další. Po několikáté jsme si potvrdili, že je to pokladnice umění a architektury v naší vlasti.

Dobrou náladu k pohoštění a před dalším programem přineslo vystoupení DUA Běly Kučírkové a Dušana Axmana s koledami ,ale i renovovanou písní o Frýdku-Místku.

Letošní prémií „klubáků“ byl originální kalendář Výtvarníci přátelé Frýdku-Místku. Navazuje na loňský rok, kdy jsme se věnovali mapování výtvarného Frýdku-Místku, jeho umělců a galeristů. Letošní ukázal vazbu spolku na významné představitele výtvarného umění v  celé republice. Problém byl vybrat z desítek umělců těch pár do kalendáře. Závěrečné hodnocení vyznělo v poděkování statutárnímu městu Frýdku-Místku za dlouholetou podporu popularizančí činnosti spolku v přednáškové a i publikační činnosti.

(zm)