ZPRAVODAJ POBESKYDSKÉHO SPOLKU PŘÁTEL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE FRÝDKU-MÍSTKU 2019

Letos vychází 51. ročník Zpravodaje Spolku

AKCE ŘÍJEN

3. října (čtvrtek ) zveme na zahájení výstavy

Karly Stiborkové (CZ) a Bernardety Sudnikowicz (PL)

Mezi bílou a černou

Setkání dvou výrazných autorek, účastnic pleneru v Korfantově a Francii uvede K.Bogar.

Zahájení výstavy je v 17 hod. v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku

 

10.října (čtvrtek) zveme na další přednášku Mgr. Martina Mikoláška

Zrychlující kyvadlo - proměny, zvraty a konce umění 2. poloviny 20. století

Milovníci umění stojí často před současnými díly a kladou si otázky, na které obtížně hledají odpověď. Proč a jak se proměnil jazyk výtvarného umění v 2. polovině 20. století. Jak k tomu přispěla zkušenost 2. světové války, nástup a rozvoj konzumní společnosti a rozvíjející se trh s uměním.  Zrod, proměny a konec moderního umění od abstraktního expresionismu až k postmoderně. Odpovědi na tyto otázky můžete získat na přednášce a besedě s naším novým lektorem, zkušeným pedagogem, na další akci.

Modrý salonek Městské knihovny v Místku 16.30 hod. Vstup volný.

 

23. října (středa) zvema na prémiový autobusový zájezd na otevření stalé expozice sochaře a malíře Petra Borečka v Bystřici nad Olší

Pozor: Zájezd je pro členy Spolku zcela zdarma.

Na program: Návštěva zahrady a ateliéru autora v Oldřichovicích. Prohlídka realizovaných sochařských prací v Bystřici a v 17 hod. účast na slavnostním otevření stale expozice soch Petra Borečka.

Odjezd ze starého aut. nádraží ve 14 hod. Předpokládaný návrat asi 18.30h. Členové Spolku jedou zdarma, pokud vezmete sebou přátele, zaplatí v autobusu 50 kč. Mládež a studenti zdarma.

Orientační přihlášky (rezervace mist) na e-mail bogar@seznam.cz nebo sms 732733653. Není povinné.

 

24.října (čtvrtek) vás zvem na přednášku Mgr. Gabriely Pelikánové

Není Uprka jako Úprka

Dá se předpokládat, že většina milovníků umění inspirovaného folklorní oblastí zná, nebo již určitě slyšelo, o malíři Jožovi Uprkovi (1861-1940). Proslavil se nejen u nás, ale jeho obrazy byly vysoce ceněny např. i v Paříži, kde je vystavoval. Celý život byl spojován s Moravským Slováckem, konkrétně pak z Hroznovou Lhotou, kde žil a kde za ním jezdily vzácné návštěvy, světově uznávaného sochaře Augusta Rodina v roce 1902 nevyjímaje. Méně lidí však již pravděpodobně ví, že Joža měl mladšího bratra Frantu (1868-1929). Ten nemiloval vůni olejových barev, ale propadl kouzlu sochařského dláta. Jeho plastiky jsou taktéž inspirovány životem na vesnici a koloběhem přírody. Aby se Franta, který netvořil na Moravě, ale v Praze, kde i dlouhá léta žil, odlišil od svého bratra, upravil si transkripci svého jména na Úprka. Bratři byli jako oheň a voda, Moravské Slovácko ale milovali oba a dokázali jej náležitě proslavit, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Přijďte a uvidíte sami.

Modrý salonek Městské knihovny v Místku 16.30 hod. Vstup volný.

 

 

 

Výborová schůze PSPVU bude 10. října v 15 hod. před přednáškou Mgr. Mikoláška v Městské knihovně v Místku . (Na programu mj. Vánoční večer umění, granty).

 

 

Tipy na výstavy :

 

Ostrava: Výtvarné centrum Chagall. VILÉM WÜNSCHE, JOSEF DRHA,

BEDŘICH A. TKACZYK / malba, kresba, grafika ze sbírek OKD Ostrava do 29.10.

 

Ostrava GVU: Otto Gutfreund Bod zlomu, vernisáž 15.10. v 17 hod., potrvá do 12.1.

 

Frenštát p. Rad. Muzeum ve Frenštátě: Surrealistická skupina Stir up / Tajemné melodie , výstava potrvá do 3.listopadu.

 

Rožnov p.R. Galerie CreArs – Stefan Milkov socha/ Pavel Forman malba, potrvá do 16. listopadu. // Otevření nové budovy galerie CreArs předběžně 26.10. (www. galeriecrears.cz)

 

 

 

 


 

Přednáškové akce, besedy , výstavy, tisky PSPVU jsou realizovány s přispěním dotací Statutárního města

FRÝDEK≈MÍSTEK