ZPRAVODAJ POBESKYDSKÉHO SPOLKU PŘÁTEL VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE FRÝDKU-MÍSTKU 2019

Letos vychází 51. ročník Zpravodaje Spolku

AKCE KVĚTEN

16. května ( čtvrtek) zveme na přednášku Gabriely Pelikánové

SOCHAŘSKÉ DLÁTO JOSEFA KUBÍČKA

Josef Kubíček ( 1890 Slatina n.Zdobnicí -1979 Brno) se narodil jako nejmladší ze šesti dětí (jeho bratr Leoš byl také sochařem) do poměrně nemajetné rodiny v podhůří Orlických hor. I přes svůj výtvarný talent nemohl zpočátku studovat uměleckou školu, ale pouze se vyučit řezbářem. Situace se změnila až kolem roku 1912, kdy začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze na sochařské speciálce prof. J. V. Myslbeka. Jeho spolužáky byli např. J. Axmann, J. Jiříkovský, J. Pelikán, K. Pokorný a O. Švec. Kubíček měl spoustu zajímavých přátel, mezi ty nejbližší patřil malíř Jan Trampota (díky němuž začal i malovat), dramatik Jiří Mahen a v neposlední řadě i malíř a grafik Ferdiš Duša, díky němuž Kubíček poznal prostředí Ostravska a našel tady velké téma v hornické oblasti. Jeho sochy byly natolik zdařilé, že zde získal i lukrativní zakázku na sochařskou výzdobu Paláce ředitelství báňské a hutní společnosti v Moravské Ostravě. Od roku 1924 natrvalo žil v Brně Králově – Poli. Jeho realisticky ztvárněné sochy z různých materiálů jsou rozesety po mnoha městech republiky – v Brně, Ostravě, Štramberku, Přerově aj. Přijďte se přesvědčit, že sochy mluví. Někdy nahlas, někdy šeptem… (G. Pelikánová)

Modrý salonek Městské knihovny v Místku ve čtvrtek 16. května v 16.30 hod. Vstup volný

 

18. května Autobusový zájezd do Vídně s galerií Magna, pro přihlášené

 

23. května (čtvrtek) zveme na přednášku K.Bogara

Kréta na provrchu a pod zemí, I. část

Podivuhodný ostrov usprostřed Středozemného moře je lákadlem nejen pro turisty, milovníky přírody, historiky i archeology. V prvním setkání se pokusíme seznámit s jeho dějinami, přírodou a hlavními kulturními centry.

Přednáška je ve VOŠ Goodwill, budova B , začátek v 16 hod.

Výbor Spolku 16.května před přednáškou v Modrém salonku v 15 hod.

 

Tipy na výstavy:

Muzeum Nový Jičín Antonín Kroča Malíř života a duše, do 22.září

Havířov Galerie Maryčka K.Lepík, Ohlednutí , do 24.5.

Ostrava Jiří Anderle + Adolf Born Grafika, Výtv. centrum Chagall, do 26.6.

FM Lenka Kovalová Vesmírná křídla, Muzeum Beskyd do 19.5.

FM Barokní synagogy v českých zemích, Muzeum Beskyd, do 26. 5.)

Ostrava Smaltované objekty DUS Frýdlant , literární kavárna Akademie, do 31.5.


 

Přednáškové akce, besedy , výstavy, tisky PSPVU jsou realizovány s přispěním dotací Statutárního města

FRÝDEK≈MÍSTEK

 


 

Autobusový zájezd Za památkami Orlických hor ve dnech 12.-14.7.2019

 

Návštěva kraje sochařů Leoše a Josefa Kubíčka, malířů Jana Trampoty, Vojtěcha Sedláška a spisovatele Karla Poláčka: Předběžná trasa: Hrad Úsov –expozice malíře Jeseníků L. Bartoše , Žamberk – Muzeum řemesel, Rokytnice v Orlických horách - Neratov –unikátní rekonstrukce kostela, Rychnov n. Kněžnou – zámek, galerie, židovský hřbitov ad., Javornice –Galerie Vojtěcha Sedláčka a Marie Sedláčkové-Serbouskové, textilní výtvarnice, Vamberk -Muzeum krajky, Častolovice , renesanční zámek, Orlická Loira: zámky a hrady Kostelec n.Orlicí, Potštej, Doudleby, Lítice a další lokality.

 

Ubytování dvě noci v Rychnově n. Kn. ve dvoulůžkových pokojích v domově mládeže ( hlaste své společníky). V objektu jsou kuchyňky,ledničky. V sousedství Penny Market, restaurace Národní dům ad. Ubytování 460.- kč, doprava včetně stání cca 540,-Kč , záloha na vstupy 500.- Kč. Zájezd připravuje K.Bogar a výbor . Program se ještě upřesňuje.

 

Zálohu 1500.- Kč (nečlenové 1700.- ) plaťte na akcích p. J.Kožušníkové nebo na účet 159367170 /0300 . V příkazu uveďte plátce.

Přihlášky pošlete e-mailem na livre@seznam.cz nebo poštou adresu Mgr. Jitka Suchánková, Kvapilova 2054, 738 01 Frýdek-Místek.

Pro členy Spolku je kapacita rezervována do 3. června 2019. O zařazení do zájezdu rozhoduje termín platby. Storno dle pravidel Spolku.

 

 

Přihláška na autobusový zájezd Za památkami Orlických hor ve dnech 12.-14.7.2019

Jméno, příjmení……………………………………………….., telefon…………člen ano/ne

Číslo OP……………………adresa …………………………………………………………………….

Jméno, příjmení……………………………………………….., telefon…………člen ano/ne

Číslo OP……………………adresa …………………………………………………………………….

Jméno, příjmení……………………………………………….., telefon…………člen ano/ne

Číslo OP……………………adresa …………………………………………………………………….

 

Ubytování chci s ………………………………

 

Dne ………………………. Podpis/nebo e-mail